>> nuttige leestips

Bijdragen tot de geschiedenis van Lennik

  • Andreas Masiuskring - Bijdragen tot de geschiedenis van Lennik

wapenschild gemeente Lennik

Beschrijving

Vanaf eind 2005 zal het oude vertrouwde wapenschild van Lennik afgebeeld op onder andere briefhoofden, omslagen, ... plaats maken voor een meer eigentijds logo.

Desalniettemin blijft het wapenschild het officiële embleem van de gemeente dat bij Koninklijk Besluit bevestigd is en verplicht op het stadszegel moet verkomen.

 

Wapenschild gemeente Lennik
 

Heraldisch wordt het wapenschild van de gemeente Lennik als volgt omschreven:
Van zilver met een keper van keel, vergezeld van drie Morenkoppen, omwonden van rood, het schild overtopt met een helm van zilver, getopt met een kroon van goud met vijf fleurons, getralied, gehalsband en omboord van hetzelfde, gevierd en vastgehecht van keel met dekkleden van zilver en van sabel. Helmteken: een uitkomende leeuw van sabel, genageld en getongd van keel. Schildhouders: twee geleeuwde luipaarden van goud, genageld en getongd van keel, elk een banier houdend, die rechts met de wapens van het schild en die linksgevierendeeld, een en vier van zilver, met drie malies van sabel en met schildhoofd van keel, twee en drie van zilver met een leeuw van sabel, genageld en getongd van keel.

In de heraldiek worden de kleuren als volgt vertaald:
- zilver = wit
- keel = rood
- goud = geel
- sabel = zwart

De linkerkant voor ons is de rechterzijde van het wapen.
Fleurons zijn parelpunten.
Dekkleden zijn lobvomrige afhangende doeken uitgaande van de helm.
Helmteken is het stuk op de helm.
Geleeuwde luipaarden is een gaande en tegelijke aanziende leeuw.
Malie is een ruitvormige uitgesneden ruit.

 

Herkomst

Zoals het merendeel van onze gemeentewapens is ook dat van Lennik ontleend aan een familiewapen. Om de herkomst van het wapenschild van de gemeente Lennik te schetsen moeten we daarom de geschiedenis van de familie De Man napluizen.

Vanaf 1683 werd de Baronnie Gaasbeek (dat ook o.m. Lennik en Sint-Pieters-Leeuw omvatte) in verschillende kavels verkocht. Zo werd op 12 februari 1689 de toenmalige heerlijkheden Gaasbeek, Vlezenbeek, Sint-Laureins-Berchem, Oudenaken , Elingen én de twee Lenniken verkocht voor 84.000 gulden aan Jean-Pierre L‘ Escornet. Om redenen van financiële aard was hij echter reeds het jaar nadien genoodzaakt Sint-Martens-Lennik en Sint-Kwintens-Lennik te verkopen aan de familie de Man d‘Attenrode.

In 1691 laat Corneille de Man een nieuw zegel maken met de wapens van zijn familie.

 

Zegel familie de Man

 


Vanaf de 18de eeuw kwam dit wapenschild ook geregeld voor op het zegel van de Lennikse schepenen.

Op verzoek van de gemeente Sint-Kwintens-Lennik wordt op 23 maart 1948 het wapenschild van de familie de Man ook het wapenschild van de gemeente Sint-Kwintens-Lennik. Veel later, in 1977, wordt het wapenschild van de gemeente Sint-Kwintens-Lennik ook dat van de fusiegemeente Lennik.

Het wapenschild van de gemeente Lennik verschilt evenwel op één detail met dat van het oorspronkelijk wapenschild van de familie de Man: Het wapenschild van de familie de Man is omwonden van zilver terwijl het wapenschild van de gemeente Lennik in 1948 als volgt werd beschreven: Van zilver met een keper van keel, vergezeld van drie Morenkoppen, omwonden van rood.

De familie de Man wist de titel en de functie “baron van Lennik” tot het einde van 18de eeuw te behouden. Hun residentieel kasteel, uitgevoerd in rococo-stijl is te vinden in de Alfred Algoetstraat op het nummer 43.